Napadlo vás, že lyofilizované potraviny mohou být levnější?
Kolikrát jste vyhodili zkažené čerstvé produkty, než jste měli možnost je sníst? Jak staré jsou tyto "čerstvé" produkty v době, kdy je přinesete domů z obchodu? 1 týden? 2 týdny? Více?
A jak byly pěstovány? A kde? Byly použité pesticidy, které se dostanou do vašeho těla?
Obvykle neznáme odpovědi na tyto otázky, takže riskujeme. Nejlepším zdrojem pro nákup čerstvých produktů jsou místní farmáři a farmářské trhy na vrcholu jejich sklizně.
V tu chvíli víme, že jsou čerstvé a můžete se zeptat, jak své ovoce a zeleninu pěstují.
Pojďme si to tedy trochu spočítat...
Dobře - pojďme si to spočítat. Na našem webu najdete 100 g lyofilizovaných malin za 239 Kč. Balení o velikosti 1 kg pak přijde na zvýhodněných 1996 Kč. To se zdá drahé, že?
V obchodě je průměrná cena 34,90 Kč za 125 g čerstvých malin. Za 1 kg čerstvých malin bychom tedy zaplatili 279 Kč. To je mnohem lepší, než 1996 Kč, nemám pravdu?
Počkejte ale na výsledek!
Balení 100 g lyofilizovaných malin se rovná přibližně 1 kg čerstvých plodů. Množství 1 kg lyofilizovaných malin tedy znamená použití 10 kg čerstvých. Snižuje to ve výsledku cenu za 100 g na 200 Kč.
Teď už to nezní tak špatně, že?
To však není všechno…
Pokud byste zkoumali proces lyofilizace potravin zjistili byste, že plody jsou lyofilizovány na VRCHOLU jejich období sklizně. A díky technologii sušení mrazem si potraviny zachovávají 95% živin, na rozdíl od čerstvých produktů, které ztrácejí živiny každý den, kdy leží v obchodě nebo v přepravním kontejneru.
A lyofilizované potraviny jsou čistší - myslím opravdu čisté. Když přinesete domů produkty z obchodu nebo z farmářského trhu, umyjete je, že? Doufejme, že jste schopni smýt všechny chemikálie a pesticidy. Proces sušení mrazem čistí produkty mnohem lépe než u našich kuchyňských dřezů.
Čerstvé produkty mají navíc trvanlivost pouze pár dní. Při porovnávání množství energie potřebné k ukládání a zpracování čerstvých plodů, vyžaduje lyofilizované ovoce mnohem méně, protože nemusí být chlazeno nebo zmrazeno. Stejně tak nepodléhají zkáze tak rychle jako čerstvé potraviny. Při skladování ve vzduchotěsné nádobě při pokojové teplotě může zůstat čerstvé až dva roky. Lze tak výrazně snížit plýtvání potravinami.
Lyofilizace je bezpochyby jednou z nejdražších metod sušení, kvůli potřebě specializovaného zařízení, tzv. lyofilizátoru. Je však důležité vzít v potaz, že díky snižování váhy a objemu usušeného ovoce se v půlkilovém balíčku jahod může skrývat i pětikilový koš původně čerstvých kousků. Takže než odmítnete lyofilizované potraviny jako příliš drahé, zapojte trochu matematiky a třeba zjistíte, že je to velmi dobrá investice do vlastního zdraví.